Results of the 2014 Area Committee Elections

The 2014 elections of Endeavour Foundation’s Area Committees has been completed, with the following duly elected Members for each of the ten Area Committees: 

Brisbane Metropolitan

Four nominations were received for the five positions open for election.

  1. Sylvia Ellis
  2. Zoya Manoiloff
  3. Pam Nicol
  4. Diane Slack

Central Queensland

Three nominations were received for the four positions open for election. 

  1. Russell Wells
  2. Ann Leinster
  3. Ron McCamley

Far North Queensland

One nomination was received for the four positions open for election.   

  1. Brian Willis

Moreton-Sunshine Coast

Six nominations were received for the six positions open for election. 

  1. Peter Coleman
  2. Kevin Guilfoyle
  3. Garry Bates
  4. Heather Christie
  5. Deborah Taylor
  6. Allan Gillies          

North Queensland

Two nominations were received for the four positions open for election.

  1. Brian Fanning
  2. Pedro Mendiolea

South East

Five nominations were received for the five positions open for election. 

  1. Joy Scobie
  2. Suzie Thorpe
  3. Elaine Rourke
  4. Sue Upson
  5. Denise White

South West 

One nomination was received for the four positions open for election. 

  1. Paul Currie

Sydney

No nominations were received for the four positions open for election.

Victoria

Four nominations were received for the four positions open for election.

  1. Bev Knowles
  2. Bruce McBroom
  3. Brendan Millane
  4. Sandra Beanham

Wide Bay

One nomination was received for the four positions open for election.

  1. Joan Massingham

As the number of nominations received did not exceed the number of positions open for election in each area, all candidates have been appointed effective 8 August 2014. Thank you to all candidates for their efforts in standing for election and congratulations to all Members appointed to serve on Endeavour Foundation’s Area Committees.

 

Contact: Deb Kerswill, Company Secretariat
Phone: (07) 5413 1516